Kopar začin - sjeme
Sjeme kopra
Kopar začin - sjeme
Sjeme kopra
Anethum graveolens
Kopar je jednogodišnja biljka porijeklom iz južne Rusije, zapadne Azije i istočnog Mediterana, kopar se naširoko uzgaja zbog pernatog lišća (često nazivanog dill weed) i sjemenki.
Indijski kopar (A.g. sowa), prvenstveno se uzgaja zbog sjemenki koje su svijetlije boje, dulje i uže od sjemenki europskog kopra, te imaju oporiji okus.
Najčešće se koristi u curry mješavinama.
OKUS KOPRA
Listovi kopra imaju čistu, mirisnu aromu anisa i limuna. Okusa su anisa i peršina, blagog, ali trajnog.
Sjemenke mirišu po kimu zbog carvona u eteričnom ulju; okusa su anisa s dodatkom oštrine i dugotrajne topline.
UPOTREBLJAVAJU SE svježi i sušeni listovi i sjemenke.
KOPAR - KUPOVINA I POHRANJIVANJE
Izaberite svežanj koji izgleda hrskavo i svježe. Ako imate veću količinu kopra što prije je potrošite. Ukoliko ga držite u plastičnoj vrećici u hladnjaku izdržati će 2-3 dana nakon toga će klonuti.
Sušeni kopar čuvan u plastičnoj, dobro zatvorenoj posudi sačuvati će svoj okus i do 1 godine. Slično skladištene sjemenke na polici će izdržati do 2 godine.
Mljevene sjemenke kopra mnogo brže gube svoja svojstva.
UPOTREBA U KULINARSTVU
Svježi kopar izvrstan je partner ribi i morskim plodovima.
Skandinavska jela koja sadrže kopar su haringe marinirane u kopru, gravad lax (losos sušen sa soli i koprom i poslužen sa senfom i umakom od kopra), rakovi, Jakobove kapice, ili račići s kremastim umakom od kopra.
U Sjevernoj i Srednoj Europi kopar se koristi s korjenastim povrćem, kupusom, cvjetačom i krastavcem.
Neki ruski kuhari stavljaju ga u borscht, njihovu klasičnu juhu od cikle; kopar u kombinaciji sa kiselim vrhnjem ili jogurtom i malo senfa čini odličan umak za ciklu.
Njemački kuhari prave sličan umak, ali umjesto senfa koriste hren i poslužuju ga uz kuhanu govedinu. U Grčkoj, kopar se dodaje sarmama od vinove loze. U Turskoj i Iranu kopar daje okus riži, bobu, tikvicama te korijenu celera. Špinat s koprom i ljutikom standardno je iransko jelo, slično jelu sjevernog Irana od leće i špinata, u kojem se upotrebljavaju i listovi i sjemenke kopra.
Ne zaboravite staviti kopar u salate i u umake za salate, posebno u krumpir salatu.
Za kiseljenje se koriste i listovi i sjemenke, kao npr. kod hrskavih kiselih krastavaca s koprom i varijacija s češnjakom popularnih u Poljskoj, Rusiji i Iranu.
Sjemenke se dodaju kruhu i kolačima u Skandinaviji, gdje se također koriste za dodavanje okusa octu. U Indiji sjemenke se koriste u curryjima i masalama.
LIŠĆE JE DOBRO s repom, mrkvom, korijenom celera, krastavcima, jajima, bobom, ribom i morskim plodovima, krumpirom, rižom, špinatom, tikvicama.
LIŠĆE SE DOBRO KOMBINIRA sa bosiljkom, kaparama, češnjakom, hrenom, senfom, paprikom, peršinom.
SJEMENKE SU DOBRE s cvjetačom, lukom, krumpirom, bundevom, octom.
SJEMENKE SE DOBRO KOMBINIRAJU sa čilijem, korijanderom, kuminom, češnjakom, đumbirom, sjemenkama gorušice, kurkumom.
Energija | 1277 kJ/ 305 kcal |
Masti | 14.5 g |
- od kojih zasićene masne kiseline | 0.7 g |
Ugljikohidrati | 55.2 g |
- od kojih šećeri | 0 g |
Proteini | 16 g |
Sol | 0.020 g |
Vlakna | 21.1 g |
Recepti
Donosimo provjerene recepte naših omiljenih jela, gastro savjete i prijedloge kako najbolje sljubiti začine i namirnice za potpuni užitak, za sva osjetila.

Šparoge s hollandaise umakom
Šparoge s hollandaise umakom tradicionalno su njemačko jelo, ali toliko su ukusne da su danas omiljene i često pripremane u čitavom svijetu. Ovo je jelo izvorno zamišljeno kao predjelo, ali uz malo kuhanih mladih krumpira i veliku lisnatu salatu može lako postati i lagano glavno jelo.

Salade Niçoise ili salata iz Nice
Na tržnice su stigle prve ovogodišnje zelene mahune pa nam je to bio povod da pripremimo ovu laganu, ali hranjivu i osvježavajuću ljetnu salatu koja funkcionira kao potpuni, nutritivno bogat i uravnotežen obrok. U nastavku donosimo osnovni recept za ovaj klasik francuske kuhinje kojemu, prema želji, možete dodati i kapare, listiće parmezana ili krutone.