Ljupčac list
Ljupčac list
Levisticum officinale
Ljupčac je porijeklom iz zapadne Azije i južne Europe, gdje se koristi od rimskih vremena, a izvan Europe nikada nije postao popularan.
Razlika između divljeg i uzgojenog ljupčaca je neprimjetna – a biljka se udomila posvuda - čak i u Australiji.
U Italiji, uglavnom je povezana s Ligurijom – ime levisticum možda dolazi od ligusticum, ili ligurian. Vjeruje se da su ljupčac u Sjevernu Ameriku donijeli Puritanski doseljenici.
OKUS
Ljupčac je jako aromatičan, nešto slično celeru (na francuskom se zove celeri batard, ili lažan celer), ali oporiji, s prizvukom mošusa i notama anisa, limuna i kvasca.
Aroma je prepoznatljiva i postojana.
UPOTREBLJAVAJU SE listovi, stabljike, korijen, sjemenke.
KUPOVINA I ČUVANJE
Sjemenke i suhi mljeveni korijen mogu se kupiti u trgovinama sa začinima. Prepolovljeni se ljupčac rijetko prodaje, ali lako možete uzgojiti sami; sjeme ili biljku kupujte u staklenicima.
Listove možete brati bilo kada; u plastičnoj vrećici u hladnjaku mogu stajati 3-4 dana.
Prvo režite stabljike na dnu, koje rastu izvana. Kada sjemenke posmeđe, uberite pupajuće stabljike i objesite ih naopako kako biste ih osušili, a sjemenke prekrijte papirnatom vrećicom. Tako može stajati godinu-dvije.
UPOTREBA U KULINARSTVU
Ljupčac se može koristiti kao celer ili peršin u skoro bilo kojem jelu, ali jači je od njih i treba ga oprezno koristiti. Njegova oporost kuhanjem ispari. Listovi, sjeckane stabljike i korijen dobri su u nabujcima, juhama i složencima.
U nekim dijetama prednost je što se ljupčac može koristiti umjesto soli. Od mladog lišća se radi jednostavna juha, sa samim listovima ili s krumpirom, mrkvom ili artičokama, često se koristi u brodetima od morskih plodova.
Dobar je sa zelenim salatama; stariji listovi mogu oživjeti jelo od graha, krumpira ili punjenje za perad. Vrijedi probati krumpir s okusom ljupčca i zapečenu repu, kao i krumpirove kolačiće s ljupčcem i Cheddar ili Gruyere sirom, kao i jela od pečenog kremastog povrća s ljupčacem.
Cijele ili mljevene sjemenke mogu se koristiti za kiseljenje, umake, marinade, kruh i krekere. Šuplje stabljike mogu se blanširati i pripremati kao povrće.
DOBAR s jabukama, mrkvom, kukuruzom, kremastim sirevima, jelima od jaja, šunkom, janjetinom, mahunarkama, gljivama, lukom, svinjetinom, krumpirom i drugim korjenastim povrćem, rižom, dimljenom ribom, rajčicom, tunom, tikvicama.
DOBRO SE KOMBINIRA s lovorom, kimom, čilijem, vlascem, koprom, češnjakom, smrekovinom, origanom, peršinom, timijanom.
Druge vrste ljupčaca
Škotski ljupčac (Ligusticum scoticum), potječe sa Sjeverne polutke. Ne raste tako visoko kao L. Officinale i manje je opor; uglavnom ima bijele cvijetove. Koristi se isto kao i obični ljupčac.
Crni ljupčac (Smyrnium olusatrum) ili alexanders je još jedna visoko rastuća biljka iz obitelji umbellifer koja se uzgajala u južnoj i zapadnoj Europi od davnina i kroz srednji vijek.
Cijenjen u elizabetanskim jelima od morskih plodova i ribe, u Sjevernu Ameriku je donesen u 16. stoljeću. Uzgaja se jednostavno kao i obični ljupčac, izgleda mu slično, upotrebljava se isto.
Recepti
Donosimo provjerene recepte naših omiljenih jela, gastro savjete i prijedloge kako najbolje sljubiti začine i namirnice za potpuni užitak, za sva osjetila.
Pečeno pile s Pumpkin Spice
Uživajte u ovom jelu inspiriranom jeseni i Harissa Pumpkin Spice začinom, savršenim za pečeno bijelo meso, povrće, salatu, kavu, vruću čokoladu, jela i slastice na bazi bundeve!
HARISSA Ramen juhe i temeljci
Ramen juha, tradicionalno japansko jelo koje je steklo svjetsku popularnost, simbol je bogatstva okusa i tekstura. HOME Chef program Harissa temeljaca i Ramen juhe oduševit će mnoge nepce!